Teplo domova: Postavte si krb z cihel krok za krokem

Stavba Krbu Z Cihel

Plánování a výběr místa

Před samotným započetím stavby krbu z cihel je nezbytné důkladné plánování a správný výběr místa. Správně umístěný krb se stane nejen zdrojem tepla, ale i dominantou interiéru. Naopak špatně zvolená lokalita může vést k problémům s tahem, kouřem v místnosti a v neposlední řadě i k bezpečnostním rizikům.

Při výběru místa zvažte především tyto faktory: Dostupnost komína. Ideální je umístit krb v blízkosti stávajícího komína, čímž se minimalizují náklady na jeho budování. Statika stavby. Krb a jeho komín představují značnou hmotnost, proto je nutné zohlednit nosnost stropu a statiku domu. V případě pochybností se obraťte na statika.

Základy a izolace

Stavba krbu z cihel vyžaduje pevný a stabilní základ, který unese jeho značnou váhu. Pro menší krby postačí betonová deska o tloušťce minimálně 15 cm, u větších krbů je nutné vybudovat základovou desku s betonovými patkami. Před betonáží je nezbytné provést výkop do nezámrzné hloubky a dno výkopu zhutnit. Základová deska by měla být o 10-15 cm širší než plánovaný krb z každé strany a oddělena od stěn a podlahy domu dilatační spárou. Po vytvrdnutí betonu je možné přistoupit k izolaci. Na základovou desku se pokládá hydroizolační vrstva, která brání vzlínání vlhkosti do zdiva krbu. Nejčastěji se používá asfaltový pás, PVC fólie nebo hydroizolační stěrka. Na hydroizolaci se poté pokládá tepelná izolace, která zabraňuje úniku tepla do země. Vhodným materiálem je například extrudovaný polystyren. Tepelná izolace by měla být chráněna proti mechanickému poškození, například vrstvou betonu nebo cementového potěru. Na takto připravený základ je možné začít stavět první řadu cihel krbu.

Stavba krbu z cihel není jen o skládání kamenů, je to umění, které v sobě nese teplo domova a vůni historie.

Zdeněk Kropáček

Stavba ohniště

Srdcem každého zděného krbu je jeho ohniště, místo, kde se snoubí krása plamenů s hřejivým teplem. Stavba ohniště z cihel vyžaduje preciznost a dodržení důležitých zásad. Základem je žáruvzdorná vyzdívka z šamotových cihel, která odolává vysokým teplotám. Tu je nutné oddělit od klasického zdiva izolační vrstvou, například pomocí minerální vlny. Důležité je myslet i na dostatečný odtah spalin, a proto je nutné správně dimenzovat komín a dbát na jeho precizní napojení na ohniště. Pro dosažení optimálního tahu a zabránění vnikání kouře do místnosti je vhodné instalovat i kouřovou klapku. Pečlivě provedená stavba ohniště zaručí bezproblémový chod krbu, dlouhou životnost a především bezpečí a radost z plápolajícího ohně.

stavba krbu z cihel

Komín a tah

Komín a tah jsou naprosto zásadní pro správné fungování krbu z cihel. Komín odvádí spaliny z ohniště ven a tah zajišťuje dostatečný přívod vzduchu pro hoření. Výška a průměr komína se musí dimenzovat podle velikosti ohniště a typu použitého paliva. Obecně platí, čím větší ohniště, tím vyšší a širší komín je potřeba. Nedostatečný tah komína může vést k zadýmení místnosti a špatnému spalování, což má za následek nízkou účinnost krbu a zvýšenou produkci sazí. Naopak příliš silný tah může způsobit rychlé vyhoření paliva a přehřívání krbu. Pro stavbu komína se obvykle používají šamotové cihly, které jsou odolné vůči vysokým teplotám. Komín musí být dostatečně izolovaný, aby se zamezilo kondenzaci spalin a vzniku dehtu. Pravidelná kontrola a čištění komína je nezbytné pro jeho bezproblémový a bezpečný provoz.

Obestavba a design

Obestavba krbu z cihel je stejně důležitá jako jeho stavba. Ovlivňuje nejen vzhled, ale i funkčnost a bezpečnost krbu. Než se pustíte do samotné obestavby, je potřeba zvolit správný materiál. Mezi nejoblíbenější patří kámen, dřevo a keramické obklady. Každý materiál má své specifické vlastnosti a hodí se do jiného interiéru. Důležité je sladit obestavbu s celkovým stylem místnosti.

Při výběru designu obestavby se fantazii meze nekladou. Od jednoduchých a moderních tvarů až po zdobené rustikální krby. Důležité je myslet na praktičnost a bezpečnost. Například krb s otevřeným ohništěm vyžaduje dostatečný odstup od hořlavých materiálů. Naopak krb s krbovou vložkou nabízí větší flexibilitu při výběru materiálů a designu obestavby.

Nezapomeňte, že stavba krbu z cihel a jeho obestavba je náročná činnost, která vyžaduje zkušenosti a znalosti. Pokud si na stavbu krbu netroufáte sami, je vhodné obrátit se na odborníka. Ten vám poradí s výběrem materiálů, navrhne optimální řešení a postará se o bezpečnou a funkční realizaci vašeho krbu.

Výběr materiálů

Při stavbě krbu z cihel je výběr správných materiálů naprosto zásadní pro jeho funkčnost, bezpečnost a dlouhou životnost. Základem je použití kvalitních šamotových cihel pro stavbu topeniště, které odolávají vysokým teplotám a jejich výkyvům. Pro vnější plášť krbu se pak hodí lícové cihly, které plní spíše estetickou funkci. Důležitý je také výběr správné malty. Pro zdění topeniště je nutné použít šamotové lepidlo, které snese vysoké teploty. Pro zdění vnějšího pláště pak postačí běžná zdicí malta. Kromě cihel a malty budeme potřebovat i další materiály, jako je beton a hydroizolace pro základy, tepelnou izolaci, komínové vložky a další komponenty dle typu krbu. Nepodceňujte výběr dodavatele a vsaďte na osvědčené značky a prodejce, kteří vám zaručí kvalitu a dlouhou životnost použitých materiálů.

stavba krbu z cihel

Nářadí a pomůcky

Pro stavbu krbu z cihel budete potřebovat základní zednické nářadí a několik specifických pomůcek. Mezi nezbytné nástroje patří zednická lžíce, zednická kladívka, vodováha, zednický provázek, míchačka na beton (nebo vědro a lopata pro ruční míchání), gumová palička, štětce a nádoby na míchání malty. Pro zdění krbu budete potřebovat také speciální žáruvzdornou maltu a šamotové cihly, které odolají vysokým teplotám. Dále se vám bude hodit úhelník, pila na cihly, dřevěné kolíky a vodováha s laserem pro přesné vyměření a vyzdění krbu. Nezapomeňte na ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, brýle a respirátor, abyste se chránili před prachem a drobnými úlomky.

Bezpečnostní opatření

Stavba krbu z cihel není pro začátečníky. Vyžaduje znalosti a zkušenosti s prací s ohněm, zděním a stavebními materiály. Před zahájením prací si nechte vypracovat projekt od odborníka a zajistěte si platné stavební povolení. Během stavby dbejte na dodržování bezpečnostních předpisů a používejte ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, brýle a respirátor. Zvláštní pozornost věnujte správnému odvodu spalin a požární bezpečnosti. Komín musí být dostatečně vysoký a jeho průměr musí odpovídat výkonu krbu. V blízkosti krbu neumisťujte hořlavé materiály a zajistěte dostatečnou vzdálenost od stěn a nábytku. Po dokončení stavby si nechte krb zkontrolovat kominíkem, který posoudí jeho bezpečnost a funkčnost. Pravidelná údržba a čištění komína jsou nezbytné pro bezproblémový a bezpečný provoz krbu.

První zatopení a údržba

Po dokončení stavby krbu z cihel je nutné nechat jej důkladně vyschnout. Doba schnutí se liší v závislosti na použitém materiálu a vlhkosti prostředí, obvykle trvá 2 až 4 týdny. Před prvním zatopením je důležité zkontrolovat tah komína a ujistit se, že je krb správně připojen ke komínu a že jsou všechna dvířka a klapky funkční. Pro první zatopení použijte malé množství dřeva a postupně zvyšujte jeho množství v průběhu několika dní. Během prvních několika zátopů se mohou objevit drobné prasklinky v cihlách, což je normální jev způsobený teplotními změnami. Pravidelná údržba krbu je důležitá pro jeho bezproblémový a bezpečný provoz. Pravidelně odstraňujte popel z topeniště a kontrolujte stav roštu. Minimálně jednou ročně je vhodné nechat krb zkontrolovat kominíkem, který zkontroluje tah komína a celkový stav krbu.

stavba krbu z cihel
Vlastnost Stavba krbu z cihel Stavba krbu s krbovou vložkou
Náročnost stavby Vysoká Střední
Cena materiálu Nižší Vyšší
Doba stavby Dlouhá (týdny) Kratší (dny)
Tepelná účinnost Nižší (20-30%) Vyšší (70-80%)

Tipy a rady pro začátečníky

Stavba krbu z cihel je náročný úkol, ale s trochou trpělivosti a přípravy to zvládne i šikovný kutil. Než se pustíte do stavby, je důležité si dobře promyslet umístění krbu a jeho velikost. Krb by měl být umístěn na suchém a pevném místě, ideálně v blízkosti komína. Velikost krbu by měla odpovídat velikosti místnosti, ve které bude umístěn. Před samotnou stavbou si nezapomeňte zajistit veškeré potřebné materiály a nářadí. Mezi základní materiály patří cihly, malta, beton, tepelná izolace a komínové vložky. Z nářadí budete potřebovat kromě klasického zednického náčiní také vodováhu, zednickou lžíci a míchačku na beton. Stavbu krbu začněte vybudováním základu. Základ musí být dostatečně pevný a stabilní, aby unesl váhu celého krbu. Na základy se pokládá hydroizolace a tepelná izolace. Poté se začíná s výstavbou krbové obestavby z cihel. Při zdění používejte zednickou lžíci a vodováhu, abyste dosáhli rovného a stabilního zdiva. Nezapomeňte na otvory pro topeniště a pro napojení na komín. Po dokončení krbové obestavby se osadí komínová vložka a provede se finální úprava krbu.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: domov