Řidičák v kapse: Jak na to po autoškole?
Žádost o řidičák
Po úspěšném absolvování autoškoly a složení všech zkoušek přichází na řadu žádost o řidičský průkaz. Než se ale vydáte na úřad, je potřeba si připravit všechny potřebné dokumenty. Mezi ty patří: platný doklad totožnosti, fotografie o rozměrech 35 x 45 mm, doklad o absolvování autoškoly a potvrzení o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. S kompletní sadou dokumentů se pak můžete dostavit na příslušný úřad obce s rozšířenou působností, kde žádost o řidičský průkaz podáte. Samotné vydání řidičského průkazu pak trvá obvykle 20 dní, během kterých si úřad ověřuje vaše údaje a vyhotovuje váš nový řidičský průkaz. Po uplynutí této lhůty si budete moci svůj řidičský průkaz vyzvednout a konečně usednout za volant již bez dozoru instruktora.
Doklady na úřad
Konečně jste se dočkali a autoškola je za vámi! Než se ale vrhnete na silnice, zbývá vám poslední krok – vyzvednout si řidičský průkaz. Na úřadě si s vámi úředníci nebudou povídat o tom, jak vám to v autoškole šlo, proto je potřeba se vybavit všemi potřebnými dokumenty. Připravte si platný občanský průkaz, kterým prokážete svou totožnost. Pokud ještě nemáte občanský průkaz s čipem, budete potřebovat i dvě fotografie. Nezapomeňte také na doklad o absolvování autoškoly. Ten vám autoškola vystaví po úspěšném zakončení kurzu a zkoušek. Posledním dokumentem, který budete potřebovat, je potvrzení o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. To vám vystaví váš praktický lékař. S kompletní sadou dokumentů se pak můžete vydat na příslušný úřad s rozšířenou působností podle vašeho trvalého bydliště. Tam už jen vyplníte žádost o vydání řidičského průkazu a za pár dní si budete moci vyzvednout svůj „růžový poklad“.
Poplatek za vydání
Nedílnou součástí procesu získání řidičského průkazu po absolvování autoškoly je i úhrada správního poplatku za jeho vydání. Tento poplatek je stanoven zákonem a je splatný při podání žádosti o řidičský průkaz. Výše poplatku se může lišit, proto je vždy vhodné si ověřit aktuální sazbu na příslušném obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Zaplacením poplatku dáváte najevo, že jste srozuměni s podmínkami vydání řidičského průkazu a že splňujete všechny zákonné požadavky. Poplatek za vydání řidičského průkazu po autoškole je jednorázový a po jeho uhrazení již neplatíte žádné další poplatky spojené s jeho vydáním. V případě ztráty, odcizení nebo poškození řidičského průkazu je nutné uhradit poplatek za vydání nového průkazu.
Fotografie do průkazu
Při vyřizování řidičského průkazu po úspěšném absolvování autoškoly je fotografie jedním z důležitých dokumentů, které budete potřebovat. Fotografie musí splňovat specifické požadavky, aby byla platná. Fotografie musí být aktuální, barevná a odpovídat skutečné podobě žadatele. Rozměry fotografie jsou 35 x 45 mm a obličej musí zabírat 70–80 % plochy. Pozadí fotografie musí být bílé nebo světle šedé, bez stínů a odlesků. Žadatel musí mít na fotografii zavřená ústa a neutrální výraz. Nedoporučuje se nosit brýle s tmavými skly nebo pokrývku hlavy, která by zakrývala obličej. Výjimkou jsou pokrývky hlavy nošené z náboženských důvodů. Fotografii si můžete nechat zhotovit na počkání ve fotokabince nebo ve fotoateliéru. Při výběru fotoateliéru se ujistěte, že splňuje požadavky pro fotografie do dokladů. Správně pořízená fotografie je nezbytná pro vydání řidičského průkazu, proto věnujte jejímu pořízení dostatečnou pozornost.
Krok | Popis | Doba trvání (přibližně) |
---|---|---|
1 | Absolvování autoškoly (teoretická a praktická část) | 2-4 měsíce |
2 | Žádost o řidičský průkaz na úřadě | 1 den |
3 | Výroba řidičského průkazu | 20 dní |
4 | Vyzdvihnutí řidičského průkazu | 1 den |
Celková doba | 2-4 měsíce a 22 dní |
Zdravotní způsobilost
Nedílnou součástí procesu získání řidičského průkazu po absolvování autoškoly je i prokázání zdravotní způsobilosti. Tuto skutečnost stvrzuje posudek od lékaře, u kterého jste registrovaní. Lékař zhodnotí váš aktuální zdravotní stav a posoudí, zda splňujete všechny zdravotní požadavky pro řízení motorových vozidel. Mezi nejčastější důvody, proč lékař nemusí zdravotní způsobilost potvrdit, patří závažné oční vady, kardiovaskulární choroby, epilepsie, cukrovka nebo závislost na alkoholu či jiných návykových látkách. Posudek od lékaře nesmí být starší než 3 měsíce. V případě, že trpíte nějakým chronickým onemocněním, je vhodné se poradit s vaším lékařem ještě před zahájením autoškoly. Ten vám sdělí, zda je vaše onemocnění překážkou pro získání řidičského oprávnění, a případně vám doporučí další postup.
Zkouška z autoškoly
Zkouška v autoškole je pro mnoho lidí stresující záležitostí, ale představuje důležitý krok k získání řidičského průkazu. Po absolvování všech jízd a kurzů v autoškole přichází na řadu závěrečná zkouška, která se skládá ze dvou částí: testu z pravidel silničního provozu a praktické jízdy. Test se provádí na počítači a pro jeho úspěšné složení je nutné správně zodpovědět dostatečný počet otázek. Otázky se týkají dopravních značek, pravidel předjíždění, jízdy na křižovatkách a dalších důležitých aspektů bezpečnosti silničního provozu. Praktická jízda probíhá s komisařem a instruktorem autoškoly a ověřuje se při ní schopnost uchazeče o řidičský průkaz bezpečně a plynule řídit vozidlo v reálném provozu. Po úspěšném absolvování obou částí zkoušky je uchazeč oprávněn požádat o vydání řidičského průkazu.
Získání řidičského průkazu je jako otevření dveří do světa nekonečných možností, ale zároveň i do světa velké zodpovědnosti.
Zdeněk Novák
Vydání řidičského průkazu
Gratulujeme! Po úspěšném absolvování autoškoly a složení všech zkoušek vás čeká poslední krok k získání vytouženého řidičského průkazu – jeho vydání. Nezapomeňte, že řidičák za vás nikdo nevyzvedne. Žádost o vydání řidičského průkazu musíte podat osobně na úřadě s rozšířenou působností, a to v místě vašeho trvalého bydliště. K žádosti si připravte doklad totožnosti a jednu barevnou průkazovou fotografii. Poplatek za vydání řidičského průkazu činí 200 Kč a obvykle se hradí na místě. Samotné vydání řidičáku trvá přibližně 20 dní, ale může se lišit v závislosti na vytíženosti úřadu. Po uplynutí této doby si budete moci svůj řidičský průkaz vyzvednout na stejném úřadě, kde jste podávali žádost. Nezapomeňte, že s novým řidičským průkazem se stáváte účastníkem silničního provozu se všemi právy a povinnostmi. Jezděte opatrně a zodpovědně!
První jízdy s doprovodem
Po úspěšném složení závěrečné zkoušky v autoškole a získání řidičského oprávnění přichází pro mnoho novopečených řidičů vzrušující, ale i trochu děsivá fáze – první jízdy s doprovodem. Ačkoliv máte v ruce čerstvý řidičák, nejste ještě plnohodnotným účastníkem silničního provozu. Zákon ukládá povinnost absolvovat tzv. doprovod na minimálně 6 měsíců. Během této doby musíte mít vedle sebe zkušeného řidiče, který splňuje zákonem stanovené podmínky – věk nad 24 let, vlastnictví řidičského oprávnění skupiny B po dobu minimálně 10 let a 0 bodů v kartě řidiče. Doprovod vám pomůže adaptovat se na reálný provoz, získávat zkušenosti a osvojit si návyky pro bezpečnou jízdu. Nepodceňujte důležitost jízd s doprovodem. Je to investice do vaší bezpečnosti a jistoty za volantem.
Samostatná jízda po zkoušce
Získání řidičského průkazu je jen prvním krokem na cestě k samostatnému řízení. Po úspěšném absolvování autoškoly a převzetí "růžovky" začíná nová etapa - jízda bez dozoru instruktora. Pro mnoho novopečených řidičů je to vzrušující, ale i trochu děsivá představa. Je důležité si uvědomit, že i když jste prošli závěrečnou zkouškou, vaše řidičské dovednosti se budou dále rozvíjet s každým kilometrem za volantem. Nebojte se požádat o doprovod zkušenějšího řidiče z rodiny nebo přátel, kteří vám poskytnou cenné rady a jistotu v prvních dnech a týdnech samostatného řízení. Pamatujte, že praxe dělá mistra a čím více budete řídit, tím jistější a zkušenější se stanete.
Užitečné tipy pro nováčky
Gratulujeme k úspěšnému absolvování autoškoly! Získání řidičského průkazu je velkým krokem k nezávislému cestování, ale než se vydáte na silnice sami, máme pro vás pár tipů. Nepodceňujte důležitost praxe. I když jste v autoškole zvládli všechny zkoušky, reálný provoz je nepředvídatelný. Požádejte zkušeného řidiče z rodiny nebo přátel, aby s vámi vyrazil na klidnější silnice a pomohl vám zvyknout si na řízení bez dozoru instruktora. Nebojte se jezdit pomaleji, než je maximální povolená rychlost. Zejména na začátku je důležité, abyste se cítili komfortně a měli dostatek času reagovat na neočekávané situace. Pamatujte, že ostatní řidiči od vás neočekávají okamžitou profesionalitu. Důležité je jezdit zodpovědně a ohleduplně. Před každou jízdou si zkontrolujte stav vozidla – tlak v pneumatikách, hladinu oleje a chladicí kapaliny, funkčnost světel a stěračů. I drobná závada může vést k nebezpečné situaci. Nezapomínejte na povinnou výbavu a dokumenty, které musíte mít v autě vždy u sebe. A nejdůležitější rada na závěr? Buďte trpěliví, opatrní a nezapomeňte si řízení užívat!
Publikováno: 27. 11. 2024
Kategorie: doprava