Zkušební doba v práci: Co byste měli vědět?
Co je zkušební doba
Zkušební doba je období na začátku pracovního poměru, během kterého si zaměstnavatel i zaměstnanec ověřují, zda je pro ně vzájemná spolupráce vhodná. Pro zaměstnavatele je to šance zjistit, zda má nový pracovník dostatečné znalosti a dovednosti pro danou pozici a zda zapadne do pracovního kolektivu. Zaměstnanec má zase možnost poznat firemní kulturu, pracovní prostředí a své kolegy. Délka zkušební doby je omezena zákoníkem práce a liší se v závislosti na délce sjednaného pracovního poměru. Během zkušební doby platí pro obě strany výhodnější podmínky pro ukončení pracovního poměru.
Délka zkušební doby
Délka zkušební doby je důležitým aspektem pracovního poměru. Zákoník práce ČR stanoví maximální délku zkušební doby, která se liší v závislosti na typu pracovního poměru. U pracovního poměru na dobu neurčitou může být zkušební doba sjednána maximálně na tři měsíce. V případě, že se jedná o vedoucího zaměstnance, může být zkušební doba sjednána až na šest měsíců. U pracovního poměru na dobu určitou, která je kratší než šest měsíců, zkušební doba nesmí přesáhnout polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru. Například u pracovního poměru na dobu určitou v délce čtyř měsíců může být zkušební doba maximálně dva měsíce. Důležité je zmínit, že zkušební doba musí být sjednána písemně, a to nejpozději v den nástupu do práce. Pokud tato podmínka není splněna, zkušební doba se považuje za neplatnou.
Zkušební doba v práci je jako první rande – obě strany se snaží ukázat v tom nejlepším světle a doufají, že to klapne.
Jan Sedláček
Dohoda o zkušební době
Zkušební doba je institut pracovního práva, který umožňuje zaměstnavateli i zaměstnanci ověřit si vzájemnou vhodnost. Během zkušební doby může kterákoli ze stran ukončit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu, a to s kratší výpovědní lhůtou. Pro platnost zkušební doby je nezbytné, aby byla sjednána písemně, a to nejpozději v den nástupu do práce. Informace o zkušební době v práci by měla být součástí pracovní smlouvy. Zákoník práce stanoví maximální délku zkušební doby, která činí 3 měsíce. V případě vedoucích zaměstnanců může být zkušební doba sjednána až na 6 měsíců. Během zkušební doby má zaměstnanec stejná práva a povinnosti jako ostatní zaměstnanci. Platí pro něj také stejná pravidla pro odměňování, pracovní dobu a dovolenou. Zkušební doba je důležitým obdobím pro obě strany pracovního poměru. Zaměstnavatel má možnost posoudit, zda je nový zaměstnanec pro danou pozici vhodný, a zaměstnanec má zase možnost seznámit se s prostředím a náplní práce.
Ukončení v zkušební době
Zkušební doba je skvělá věc, jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Dává vám to šanci zjistit, jestli si vzájemně vyhovujete a jestli je daná práce pro vás ta pravá. Ale co když se během zkušební doby ukáže, že to není ono?
Výpověď v zkušební době je možná z obou stran – dát ji může jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Dobrá zpráva je, že v tomto případě není potřeba uvádět žádný důvod. Výpovědní lhůta v zkušební době je pak kratší a činí 15 dnů. Pozor ale na to, že výpověď musí být vždy podána písemně a doručena druhé straně. Důležité je také zmínit, že ukončení pracovního poměru ve zkušební době nesmí být v rozporu s dobrými mravy a nesmí být diskriminační. To znamená, že vás zaměstnavatel nemůže vyhodit jen proto, že jste například žena, těhotná, nebo máte jinou barvu pleti.
Výpovědní lhůta
Zkušební doba je specifickým obdobím na začátku pracovního poměru, které slouží jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli k ověření, zda je vzájemná spolupráce skutečně oboustranně výhodná. Během zkušební doby platí odlišné podmínky pro výpověď z práce. Výpovědní lhůta během zkušební doby je zkrácena na 15 dnů, a to pro obě strany pracovního poměru. Zaměstnanec tak může z práce odejít relativně rychle a bez udání důvodu. Stejně tak i zaměstnavatel může zaměstnance během zkušební doby propustit s kratší výpovědní lhůtou. Důležité je pamatovat na to, že výpovědní lhůta vždy začíná běžet prvním dnem následujícím po dni, kdy byla výpověď doručena druhé straně. V praxi to znamená, že pokud zaměstnanec dostane výpověď 1. března, výpovědní lhůta začíná běžet 2. března a končí 17. března. Zkušební doba a s ní související zkrácená výpovědní lhůta se nevztahuje na všechny pracovní poměry. Výjimku tvoří například dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, u kterých se zkušební doba neuplatňuje.
Zkušební doba po mateřské
Návrat do práce po mateřské dovolené je sám o sobě velkou změnou a přidání zkušební doby může vyvolat mnoho otázek. Dobrou zprávou je, že zkušební doba po mateřské dovolené není automatická a vztahují se na ni stejná pravidla jako na jakoukoli jinou zkušební dobu. Zaměstnavatel ji tedy může sjnat pouze tehdy, pokud jste na dané pracovní pozici ještě nepracovala, a to maximálně na tři měsíce. Během zkušební doby máte stejná práva a povinnosti jako ostatní zaměstnanci, včetně nároku na mzdu a dovolenou. Pamatujte si, že zkušební doba je tu pro obě strany - pro vás i pro zaměstnavatele. Využijte ji k tomu, abyste zjistila, zda je pro vás daná pozice a pracovní prostředí to pravé.
Opakovaná zkušební doba
V některých případech se zaměstnavatel a zaměstnanec mohou dohodnout na opakované zkušební době, i když to zákoník práce výslovně nezakazuje, je potřeba dbát na určitá pravidla a omezení. Opakovaná zkušební doba není možná automaticky a je nutné ji sjednat písemně, jinak je neplatná. Zaměstnavatel nemůže jednostranně rozhodnout o opakování zkušební doby, vždy je vyžadován souhlas obou stran. Důležité je zmínit, že opakovaná zkušební doba se řídí stejnými pravidly jako zkušební doba sjednaná poprvé, včetně maximální délky trvání. To znamená, že pokud byla první zkušební doba sjednána na 3 měsíce, i opakovaná zkušební doba může trvat maximálně 3 měsíce. Zaměstnavatel by měl zvážit, zda je opakovaná zkušební doba v daném případě skutečně nezbytná, a vždy by měl jednat v souladu se zákoníkem práce a dobrými mravy.
Vlastnost | Hodnota |
---|---|
Název v českém jazyce | Zkušební doba |
Maximální délka dle zákoníku práce ČR | 3 měsíce |
Nemoc v zkušební době
Zkušební doba je specifickým obdobím pracovního poměru, které přináší svá specifika i v případě nemoci. Co se stane, když onemocníte během zkušební doby? Základní pravidlo zní, že nemoc v zkušební době nebrání jejímu běhu. To znamená, že pokud onemocníte a jste v pracovní neschopnosti, zkušební doba vám běží dál. Výjimkou je situace, kdy onemocníte nemocí z povolání nebo pracovním úrazem. V takovém případě se zkušební doba prodlužuje o dobu pracovní neschopnosti. Během nemoci v zkušební době se na vás vztahují stejná práva a povinnosti jako na ostatní zaměstnance v pracovní neschopnosti. Máte tedy nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele a následně na nemocenskou od státu. Zaměstnavatel s vámi během zkušební doby může rozvázat pracovní poměr i v době vaší nemoci.
Zkušební doba a dovolená
Zkušební doba je něco, co potkáváme skoro v každé práci. Je to období, kdy si zaměstnavatel ověřuje naše schopnosti a my zase, jestli nám práce sedne. A co dovolená během zkušební doby? Máme na ni nárok? Dobrá zpráva je, že ano! Zákoník práce nám garantuje nárok na dovolenou už během zkušební doby. Za každý měsíc zkušební doby máme nárok na 1/12 dovolené za kalendářní rok. Takže pokud máme zkušební dobu 3 měsíce a nárok na 4 týdny dovolené, získáme po odpracování celé zkušební doby 1 týden dovolené. Je ale důležité vědět, že zaměstnavatel nám dovolenou během zkušební doby nemusí povolit. Může se stát, že si budeme muset počkat až po jejím uplynutí. Vždy je dobré se o dovolené během zkušební doby informovat u svého nadřízeného a domluvit se na všem předem.
Rady pro úspěšné zvládnutí
Zkušební doba je pro obě strany pracovního poměru šancí ověřit si, zda jim vzájemná spolupráce vyhovuje. Pro uchazeče, kteří uspěli ve výběrovém řízení, to znamená prokázat své schopnosti a dovednosti v praxi. Během zkušební doby je důležité být aktivní, komunikativní a projevovat zájem o práci i o fungování firmy. Ptejte se na vše, co vám není jasné, a nebojte se požádat o pomoc či radu zkušenější kolegy. Nezapomínejte na dochvilnost, spolehlivost a dodržování pracovních postupů. Pravidelně si se svým nadřízeným domlouvejte zpětnou vazbu, abyste měli přehled o tom, jak si vedete a co případně zlepšit. Zkušební doba je také dobou pro vás, abyste zjistili, zda vám pracovní prostředí, náplň práce i firemní kultura vyhovují. Využijte tuto dobu k budování vztahů s kolegy a k osvojení si nových znalostí a dovedností. Pamatujte, že i vy máte právo dát během zkušební doby výpověď, pokud byste zjistili, že vám pracovní pozice nevyhovuje.
Publikováno: 20. 11. 2024
Kategorie: práce